Yaptıklarımız
Yaptıklarımız

2652 .kez Okundu

 

FAALİYET RAPORU
 
05.04.2004 TARİHİNDEN 02.04.2005 TÜRİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU
 
                5272 Sayılı Belediye Kanununun 56 Maddesine göre Belediye Başkanı Belediyemizin Meclisince Mart ayı dönemi başında meclis kararlarının uygulamasında belediyemizin madde durumunu akdedilmiş ve mevcut taahhütlerin ifası çıkarılmıştır.
                2004 seçimleriyle başlayan hizmet yarışında başarılarla dolu 1.ci bir dönemi geride bırakmanın mutluluğu içindeyim. “Daha güzel, daha yaşanır” Gülpınar sloganıyla ve bazıları için “Hayal” denilebilecek kadar iddialı bir çalışma programıyla başlamıştık göreve. Birinci yılı bitirip şöyle bir geriye baktığımızda Gülpınarımıza çok sayıda gururlandıracak projelere imza attığımızı görürüz. Aslında hiçte kolay değildi. 1 yıl içinde ülkemiz büyük ekonomik krizler yaşamış, belediye gelirleri de ekonomi ile aynı paralelde azalmış Belediyemizin borçları çıg gibi büyümüş . Buna rağmen hiçbir projemizi aksatmadık. Bütün bu çalışmalarda belediye çalışanlarımızla birlikte meclis üyelerimizin de büyük katkısı ili Meclis üyelerimize, olumlu her çalışmamızda yanımızda yer alıp, yapıcı eleştirileriyle bizlere yol gösterici oldukları için teşekkür ederim.Mahallelerimizdeki sorunları tarafımıza aktarıp, çözüm önerileri getiren muhtarlarımıza da özellikle teşekkür etmeyi bir borç bilirim.
                 
 
PROJELER
1-Belediyemizce Bakanlıklara 2004-2005 yılı içerisinde projeler çizdirilerek Beldemize maddi imkan kaynaklara yaratmak için tarafımdan bizzat Bakanlıklarımıza verilmiştir. Bazı bakanlıklarda da proje karşılığı maddi destek sağlanmıştır. Ayrıca 25/08/2005 tarihli turizm müdürlüğü 20,000-YTL proje karşılığı yardım gelmiştir. 
 
SU KANALLI
 
 
 
2-Beldemiz tarıma dayalı bir bölge olduğundan Konya Devlet Su işleri Bölge Müdürlüğüyle görüşülerek Konya da kullanılmayan su taşıyacak kanalların olduğunu öğrendim. Konya iline giderek bu kanlarlın tarafımıza verilmesi için girişimlerde bulundum sağ olsunlar devlet büyüklerim 4-5 KM civarında kanal vereceklerini söyleyince parasız bir şekilde sadece nakliyesini vererek bu kanalları Kasabama getirdim. Kasabam da yukarı ark ve aşağı ark mevkilerinde olmak üzere yaklaşık 4-5 KM su arkları mevcut bulunduğundan bu su arkları toprak olduğundan su yaz aylarında artan gitmek bilmezdi bu mevkilerden yukarı ark mevkisindeki çiftçilerimize ait 1200 M beton su kanalı döşenerek tarafımdan bitirilmiş ve önümüzdeki günlerde havaların açılmasıyla aşağı ark mevkisindeki kanalların yerleştirilmesi tarafımdan en kısa zamanda yapılacaktır. bu mevkilerde Belediyemize ait 2 adet su pompası bulunmakta olup, 1 dönüm araziyi sulamak için 2 saat su pompası çalışması gerekmekte iken bu beton kanalların döşenmesi sonucu çiftçimiz 30 dakikada 1 dönüm arazisini sulayarak hem Belediyemizin Maddi hem de çiftçilerimizin zaman kaybı ve maddi imkanı olacaktır. Resimde görüldüğü gibi
 
 
 
 
PINARBAŞI GÖLETİNİN TEMİZLİĞİ
 
3-Kasabamız eski içme suyu Pınarbaşı mevkisindeki sulamaya ait gölet çamurla ve çeşitli ot çöp ve benzeri gibi yabancı maddelerle dolduğundan su yürümeyecek durumda olduğunu tespit ettim. Aksaray Devlet Su işleri Müdürlüğüyle görüşerek Valilik kanalıyla temizlik yapılması için Belediyemizce yazı yazılarak izin alınmış ve D.S.İ aracı bu göllete irilerek bu gölet temizliği yapılarak daha fazla su toplanması ve kapanan gözerlerin tekrar açılmasıyla su verimi artmış ve kasabamız vatandaşlarına ve çiftçilerimize bu hizmet daha kaliteli hale getirilmiştir.
 
KAYA GÖLÜ ÇAMAŞIR HANE YERİ
                4-Kasabamız sınırları içerisinde bulunan dede yadigarımız bulunan bir gölümüz mevcut bulunmaktadır. Bu göllete kasabalımız olmak üzere çevre il ilçe ve kasaba ve köylerden çamaşır yıkamak için buraya gelirler bu gölede bir çamaşırhane yapılmasını düşündüm ve güzel bir çamaşırhane yaparak kadınlarımızın açıkta çamaşır yıkamamaları içerisine soyunma odalara ve wc sini yaparak hizmete soktum ayrıca kalan eksikliklerde tarafımdan yaz ayı gelmesiyle bitirilerek resimde görüldüğü üzere hizmete sokulmuş ve kasabamız dan ve çevre ilçe ve kasabalardan gelerek bu yerde vatandaşlarımız çamaşır yıkama işlerini beldemiz gölünde gidermektedirler.
 
 
 
 
 
 
ARAÇ PARKI
                5-Göreve gelir gelmez Belediyemiz fen işlerindeki araçların bakım ve onarım yapılması için Belediyemiz müdürlüklerinden talepler geldi bende şoför kadrosunda bulunan elemanlarla görüşerek ne gibi arızalar bulunduğunu tespit ettirdim ve fen işlerimize ait bulunan araçlarımız tek tek,tek elden geçirilerek tamiratı ve diğer işlemlerini yaptırarak hizmete sokulmuştur.
 
 
 
GRAYDER İN BAKIMI
6-Belediyemize ait iş makinelerinden greyder sık,sık arıza yapıyordu motoru çok güçsüz bir durumda idi Aksaray ilinde bulunun ustaları yapılamaz yapılırsa çok masraf ister dediler bende Belediye Encümenimizle Ankara iline giderek çalışamaz durumda bulunan greyder için turbo motor alarak Aksaray iline getirerek yaptırdım hem belediyemiz bu sorundan kurtuldu hem de vatandaşlarımıza kaliteli bir hizmet verilmiş oldu.
 
 
ÇARŞI MEYDANINA YAPILAN PARK
 
7-Belediyemiz çarşı meydanında bulunan parkımız çok ufak ve vatandaşlarımıza cevap veremeyecek durumda olduğu tarafımdan tespit edilmiş ve İmar planımız a uyğun olarak büyük bir park yapılarak alt yapısı bitirilerek içerisine ait demirbaş eşyalar yaptırılmış ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlarımızın dinlenebileceği ve çay içeceği bir park yaparak bazı eksiklikler olmasına rağmen Nisan veya Mayıs ayı içerisinde tam teşekküllü olarak vatandaşlarımızın hizmete girecektir.
836 F YÜKLEYİCİ KEPÇE
8-Belediyemiz fen işlerinde yükleyici araç bulunmadığını biliyordum bir yükleyici alınırsa fen işlerinin daha rahat çalışacağını ve işlerimizin zamanında kaliteli yapılması için zaman kaybı olmayacağı için 4734 Devlet İhale Kanununun ilgili maddeleri gereğince ihale açarak Belediyemiz fen işlerine 1 adet 836 F yükleyiciyi 81.000.000.00-TL aldım ve gördüm ki gerçekten Belediyemizin işleri ve vatandaşlarımızın işleri kolaylıkla yapılmakta ve zaman kaybı bulunmamaktadır.
 
 
YOLLARIN YAPIMI
 
 
 
 
9-Daha önceden Belediyemizce gece kondu bölgesi adı altında ihalesiz vatandaşlarımıza verilen arsalar da vatandaşlarımız çamur yollardan yürümekte iken tarafımdan tüm yollar kumlanarak daha temiz bir alt yapıya kavuşmuş ve vatandaşlarımızdan gelen şikayetler azalmış olup,kasabamızda bulunan ana caddeler ve ara yollar da kumlanarak kasabamız çamurdan kurtulmuştur. Yine belediyemizce 18. madde uygulaması sonucu açılan yollar kumlanarak bu bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın da seçtiği yolları kumlanarak daha rahat bir şekilde hizmet almaları sağlanmıştır.
MEHMET KOÇAK IN EVİ TAKAS YAPILAN YER
10-Kasabamız merkezinde yıllardır ihmal edilen modern bir şehir olma yolunda bulunan Gülpınar Kasabamızın çarşı meydanında atıl bir şekilde bulunan Mehmet KOÇAK a ait evi bulunmakta idi biz göreve gelir gelmez Belediye meclisimizin desteği ile bu bölgenin şehir merkezinde bu gibi yerlerin şehir görüntüsünü bozması ve   imarıyla güzel Gülpınar olacağı kanaatini taşıyarak bu vatandaşımızla anlaşarak trampa yoluyla bu yerin yıkılarak yıkılan bu alana park yapmak suretiyle yeşil alana kavuşturarak güzel bir Gülpınarı geleceğe taşıyacağız.
AKARYAKIT İSTASYONU
11-Belediyemiz araçlarına akaryakıt ihtiyacını petrol istasyonlarına giderek alınmakta iken Belediyemiz 60 tonluk kantar yanına resimde görüldüğü üzere 1 adet mazot tankı konarak hem vakit kaybını önlemek ve aynı zamanda giden araç sahibi kaç litre mazot aldığını belirlemek amacıyla imza karşılığı alınarak ayda ne kadar tüketim olduğu belediyemizce belirlenerek halkımıza tarafımdan duyurulacaktır ve bilgi almak isteyen vatandaşlarımız dairemize gelerek de bilgi verilecektir. . 
YER ALTI ŞEHRİ ÇUKURÖREN
12-Kasabamız sınırları içerisinde bulunan çukur ören mevkisindeki yer altı şehri yıllardır turizmime   açılması ve gün ışığına çıkarılmayı beklemekte olduğunu seçim beyannamemde ve yapılan mitinkilerde dile getirdim göreve gelir gelmez bu yerin açılması ve kasabamızın tanıtımı için Turizm ve Kültür müdürlüğüne yazı yazılarak bu mevkide yer altı şehri olduğunu anlatarak görevli verilerek kimlerden kaldığı ve açılması için ne gibi yerlere müracaat etmemiz gerektiği bildirildi. Bu yerin açılması olumlu olacağını bildirdiler tarafımıza ve Aksaray İl Turizm ve Kültür müdürlüğünden elemanlar gelerek bu yerin araştırması ve kimlerden kaldığı iç ve dış görünümlerinin resimleri çekilerek Kültür ve Turizm Bakanlığına Valilimizce yazışmaları yapılarak bu yerin açılması için elimden gelen gayret ve çabayı göstererek Kasabamızın tanıtımı ve bu mevkideki yerlerin değerlenmesi Kasabamıza gelen yabancılara kadınlarımızın evlerinde el işlerinin tanıtılması ve ev ekonomisine katkıda bulunulması   için elemden gelen çabayı siz Gülpınar halkına söz veriyorum                                                                                                                                                            
                                               KİLİTLİ TAŞ TESİSLERİ
         13-Kasabamıza ait yol kenarındaki kaldırım taşları yılardır ihmal edilerek yapılmamış ve çok yerin yapılmadığı tarafımdan tespit edilmiş ve bu yerlere kullanılacak bordur taş ve kilitli taşların araştırmamız sonucu Belediyemize çok pahalı geleceği tarafımızdan tespit edildi Nevşehir İline gidilerek 2 el makinenin olduğu ve satılık olduğunu örgendim. Pazarlık sonucu 20.00 yirmibin YTL ye İhale ederek aldım alınan bu makineyi Kasabamız eski içme suyu pompalarının yanında bulunan yere resimde görüldüğü üzere montaj işlemlerini yapmak üzere bir kısmı montaj edilerek yapıldı ileriki günlerde diğer montaj işleri yapılarak hizmet’e en kısa zamanda hizmete gerecektir bu kurulan tesis günde 20.000 bin kapasiteli bir makinedir. Bu tesiste üretim başlamasıyla kendi bordur taşımız ve kilitli taş olmak üzere briketimizi kendi imkanlarımızla çıkararak kalan Belediye Başkanlığım 4 yılı içerisinde söz verdiğimiz gibi çarşı meydanımızdan başlayarak kasabamızın modernin bir kasaba haline gelmesi için gayret ve çabalarımız devam edecektir.
KOYUN AĞILARININ DIŞARIYA ÇIKARILMASI
         14-Belediyemizce kasabamızda bulunan koyun sahipleri Belediyemize çağrılarak şehir içerisinde koyun ağılları ile Kasabamız insanlarına hastalık geldiği ayrı, ayrı yerlerde koyun ağılları bulunduğu ve sağlıklı bir şekilde sistemin işlemediği görüldü ve Belediyemizi ve vatandaş iş birliği ile resimde görüldüğü gibi dışarıya alınarak toplu bir biçimde çoban kardeşlerimizin birbirine desteği ve arkadaşlıkları sağlanarak sahiplerin de yırtıcı hayvanlar tarafından koyunlarının emniyeti sağlınmış bulunmaktadır.
AĞAÇLANDIRMA
         15-Kasabamız hızla gelişmekte bulunduğundan yol boşluklarında ve kaldırımlarda bulunan ağaçların kuruduğu ve bazı ana caddelerimizde hiç ağaç kalmadığı tarafımdan tespit edilmiş olup özelikle Nevşehir caddesi istikametine dikilmek üzere Kırşehir İline gidilerek tarafımdan 700 adet ağaç alınmış ve Cuma günü Nevşehir caddesinden başlayarak dikilmeye başlamıştır.                       Bilindiği üzere Kasabamız Pınarbaşı mevkisindeki vatandaşlarımıza ait ağaçlar temizlik amacıyla kesildiğinden çıplak bir görünüme büründü ben başkan olarak bu yerin çıplak kalmasına gönlüm rıza göstermedi bu kesilen ağaçların yerine tekrar ağaç dikmek suretiyle yeşil alana kavuşturulması sağlanacaktır. Ayrıca Pazartesi günü tarafımdan kasabamız çarşı meydanındaki parkımıza çam tipi ağaçlar getirilerek dikilecektir. Bu vesileyle başkanlık dönemimde her yıl 1000 ağaç dikmeyi siz kasabamız insanına taahhüt ederken dikilen ağaçlara sahip çıkarak kırılmasını önlemenizi rica ediyorum.
HAYVANCILIK PROJESİ
         16-Kasabamızda hayvancılık eski yıllara nazaran bittiğini gördüm Kasabamızda hayvancılığı geliştirmek üzere proje hazırlanarak vatandaşlarımız tarafından forumlar doldurularak Kaymakamlık Makamına verilerek vatandaşlarımız tespit edilmiş ve 134 kişi civarında vatandaş baş vurmuş ve ilk etapta 80 kişiye verilecek ve geri kalan kişilere 2 planda hayvanları verilecek ve tüm yazılı bulunan vatandaşlarımıza hayvancılık projesi altında hayvanlar verilerek hem kendi ekonomik katkıları hemde ülke ekonomisine katkıda bulunarak vatandaşlarımızın boş vakitlerini değerlendirmesi sağlanacaktır.
MAHALLE YAPIMI
         17-Kasabamız Tuzla mahallesi bölünerek Fatih adında 1 mahalle yapıldı. Yine Kasabamız koyunlu Mahallesi bölünerek Pınarbaşı Mahallesi yapıldı. Yapılan mahalle sayısı ile kasabamız 5 mahalleye yükseldi Kaymakamlık makamınca onaylanarak tüm resmi birimlere yaz4ışması tamamlanarak yürürlüğe girdi.
YER LATI KUYLARI
         18-Kasabamız Lisesi olmak üzere her bir resmi okul,cami gibi yerlere sondaj çalışması yapılarak bu alandaki yerler suya kavuştu ve bu alanlar gün geç tikçe   yeşil alana kavuşacaktır. 
 
 
 
ARAÇ ALIMI
         İstanbul Büyükşehir belediyesine ziyaretim sonucu 1 adet Volvo büyük kamyon alımı için müracaat ettim ve uygun görüldü en kısa zamanda araç parkımıza dâhil edilecek ve yine iller bankasınca 1 adet kamyon ve 1 adet makam otosu için müracaat yapılarak ihale ile alınmıştır.
                                                                               Nizamettin UĞUR  
                                                                               Gülpınar Belediye Başkanı
                                     
 
 
 
                                                       
 
 
 
 
 

 

Aksaray Gülpınar
Belediyesi
2011 © Web Yazılım Tasarım Han Yazılım               +90 382 434 21 03             info@gurpinar.bel.tr             RSS Abonemiz Olun